Pořádájí:

Stránky o. s. M2M

  M2M
  CP Zlín
  Atmosféra

Stud. tým není přihlášen

Název: 
Heslo: 

Harmonogram:

15.2.2008
Spuštěn O5 web.
15.3.–15.4.2008
Předzápis Stud. týmů.
19.4.2008
Vyloučení neplatících.
22.4.2008
Rozvrh výuky a důležité Poslední informace.
25.4.–26.4.2008
Dvoudenní O5 studium.

Úkoly z jednotlivých předmětů

Zápis, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Promoce26.4. 20.08
Bednajt
Nepřesně nakreslené obrazce, nic neříkající nápověda, tříhodinový zákys..tady záleželo jestli máte v týmu někoho ze zlína nebo ne..
26.4. 20.25
Team 155
OBI a TERNO galaxie naprosto jasné, ale bylo to mnohoznačné - Zelený obr mohla být i rozvodna JmE - zelená energie:) a Mars vycházel někam do pole...Jinak u OBI se nás procházelo víc vzhledem k předchozí šifře TESCO.
26.4. 20.35
Tatarkový klub
Bednajt: Já musím oponovat. My jsme neměli v týmu nikoho ze Zlína a byla to pohodovka na 20 minut. Že se to musí položit na mapu, nás napadlo velice rychle, galaxie byly dostatečně návodné a když první tři planety byly na místech prvních tří stanovišť, bylo jasné, že další je Mars.
26.4. 21.14
Pink Ladies Team
Tohle nás asi dostalo na hrot. Rychle zvládnutá šifra, jednoduchá, jasná... a přitom nápaditá.
26.4. 22.07
NP Team
Krasne. Nastesti jsme meli folii a nekoho napadlo prekreslit na ni mapy. Pasovala krasne. Hadice a houpaci kun, stejne jako galaxie jsou vyborne nazvy. Skladam pochvalu ;)
26.4. 22.49
Útok tvrdým chlebem
Napodruhé, jako Jája, ale přece :) Nejdřív jsme mylně usoudili, že hledaným místem je "Výherní galaxie", takže jsme vyrazili k Ternu, až naprostá pustota tohoto místa nás donutila domyslet, to už byla otázka 2 minut, než nám došlo, že planety jsou místa šifer..
27.4. 09.38
JedNo
Hezká šifra. Nejdřív jsme teda taky zamířili k Výherní galaxii a pak, když už jsme byli poblíž, tak i k Hubblově louce, že z ní třeba budem něco pozorovat. To byla jediná nepěkná věc, vůbec nechápu, proč to tam bylo, proč to jediné vypadalo jinak? Když už, tak tam těch luk mohlo být víc. (Fakt je, že kdybychom si nejdřív zjistili, co skutečně znamenají všechny body v mapě, tak bychom okamžitě zamířili na ten Mars)
27.4. 10.21
Jeníčci
Pokud trávíte mnohahodinový zákys společně s Krtky a Albertem, kteří se obvykle pohybují v předních řadách, nemůže jít o dobrou šifru. Je přeplácána nadbytečnými, falešnými a zkreslujícími informacemi - hrob analyticky postupujících týmů. Několikrát jsem po vyřešení od jiných týmů slyšel "hnus". Jména souhvězdí s vazbou na dotazník ukazující na použití kružítka. Počty 6,10,12 a 22 opět s vazbou na dotazník. Různé velikosti teček bez významu. Různý typ spojení objektů v souhvězdí bez významu. Vynechání objektů určitého typu, zřejmě aby se souhvězdí nekřížila, odvádí od způsobu řešení. Čínská zeď, kterou jsme při hledání používali většinu času, nejhorší: kolečka ničemu neodpovídají (měl být jen obrys nebo konce zdí), tvar neodpovídá ani zdi ani cihelně. A celé je to obrácené proto, "aby to bylo těžší" ? Výřezy z mapy by se měly dávat vždy správně orientované. Je podivné, když jsme několik hodin řešili správným způsobem, ale řešení nenašli.
27.4. 10.25
Eště nevim
Merkur, Venuše, Země, Mars, mapa. 5 minut.Jupí!
27.4. 10.53
Pomocná škola
Nápad je to nádherný, ale na můj vkus trochu přeplácaný zavádějícími informacemi (hvězdné velikosti, které nic neznamenají, obr a pole, který jsou jediné svého druhu, Čínská zeď vyvedená v detailech, které naprosto neodpovídají mapě, nápověda s kružítkem...). Strávili jsme na tom několik hodin, ale přesto se mi tato šifra z celé hry líbila nejvíce. Nápověda legrační, ale aspoň nám poradila, že na to jdeme správně a po chvíli také, že má smysl obrazec překlápět.
27.4. 11.20
Proudoví krtci
Souhlasím s Jeníčky, všechny závady, co vyjmenovali, nám také vadí. Zkráceně bych řekl, že šifra obsahuje příliš mnoho zbytečných informací, jejichž interpretace je zřejmá skoro ve všech případech až po vyřešení šifry. Po necelých pěti hodinách nás napadlo, že skutečně existující Slunce, M, V, Z, M jsou stanoviště hry a ostatní objekty jsme teprve dohledali v mapě. Šifra se snaží být o moc chytřejší než účastníci. Otázka k diskusi: nebyla by šifra mnohem kvalitnější, kdyby obsahovala pouze správně orientované Slunce, M, V, Z, M? (Vítek)
27.4. 11.24
Maxipes
Krásná vtipná šifra, nápad s mapou přišel hned, ale moc to na nic nepasuje, zelených obrů jsme našli hned několik :). Pak jsme vytáhli dotazník a pochopili že musíme použít kružítko. Tahle matoucí informace + všelijaké měření a počítání nás připravily nejméně o půl hodiny než na nás z mapy vykoukla OBIčejná galaxie.
27.4. 12.47
and all that jazz
Souhlasim s krtky a jenicky, sifra pokud clovek hned nechytl na zacatku mapu je se spoustou zavadejicich udaju divna. Jasna napoveda na kruzitko z testu, jeste u hadice presne na centimetry rozestupy jednotlivych hvezd, az po zamysleni nad napovedou a pak informaci od jinych tymu ze je to absolutne jednoduche jsem si vsiml obi a terna a ze by to mohlo odpovidat s velkymi galaxiemi a sedi to. "Moc jednoducha, ale se spoustou matoucich udaju"
27.4. 13.46
Kdo se přidá?
(Dalibor) Naštěstí jen 2 hodiny. Nápověda moc nepomohla, hvězdný atlas v Tesku taky ne. Pomohlo až pozorování, že se to tam jmenuje Centro. Když je v šifře víc informací zavádějících (Hubblovo hluboké pole) než navádějících, nemůže to dopadnout dobře.
27.4. 14.16
Chorosovo komando
Zděšení v očích a následně smích... proboha co to je??automaticky vytahujeme mapu a zkoušíme přikládat... Zastávky, světelné křižovatky a pak zdánlivě samozřejmá věta: "Hadice,Houpací kůň ani Čínská zeď neexistuje" nás přivádí k testu.Kružítko jen potvrzuje naši teorii a pomocí né mála pokusů se dostáváme na řešení a odcházíme na Hubblovo hluboké pole...Vyslaný zvět nám volá, že nápověda nám nepomůže.. jdeme..Hubblovo hluboké pole...Proč tam nic není?? no nic, takže je to Mars... pátá šifra je naše... :)
27.4. 14.49
Makedonska mozaika
Tak pro našeho vrchvího kartografa šifra asi na 2 minuty. Takové máme rádi :)) stíháme vlak do Louk.
27.4. 17.33
Obelisk
Souhlas se vším. Obchody v Centru, grafická, přepůlit a prosvítit, spojit, kružítkovat, hledat alegorie na názvy v místech ve Zlíně, proč je Mars tak mimo... jdeme k tabulové mapě, která stojí na parkovišti u Baumaxu a tam to vidíme. Zkoušíme přiložit na naši mapu a sedí na chlup. Ale to hluboké pole?!?
27.4. 18.15
Ústřední topení
Galaxie - Galerie, hledani v mape, bez shody. Obratem vysilame pro napovedu, ktera - jak se ukazalo - nam rekla jen to, co jsme delali celou dobu. Obrysy soustav take na nic nepasuji. Po hodine a pul se nekdo zeptal, co to je tam vedle sebe. Z Obi a Terno nam dosly galaxie. PS: Proc byla spravna odpoved v testu kruzitko a ne neco rozumneho? Zbytecne jsme si hrali s kruzitkem. Dodnes nechapu, co melo znamenat to Hubblovo hluboke pole. A ze to nejvyraznejsi pasuje zrovna na benzinky, ktere se hledaji nejhur...
27.4. 18.25
6.smysl
Podoba s Dřevnicí byla zjevná, jen ten jeden přítok/rameno neseděl(o). Výherní galaxie sedí na Terno...to vypadá nadějně, ale co s tím? Ostatní body...aha planety, jdeme.
27.4. 19.56
Volaný účastník není dostupný
Zrejme nejkrasnejsi sifra. I kdyz jme ji dali napodruhe vlivem nasi neduslednosti. Podle testu vytahujem kruzitko a davame vzdalenost galaxii centralni a vyherni. Odkud merit? Od centra prevence - nic. Od Tesca - moc cilu. Tak pripichnout planek na mapu a otacet. Dva dalsi supermarkety jsou jasny cil. U Terna doplnujem zbytek symbolu: Hadice=benzinky, Houpaci kun=hriste, Galaxie=Supermarkety Cinská zed=Cihelna, Zeleny obr=Sternberk, Planety=stanoviste. Ke splavu je kousek.
27.4. 20.04
Ústřední topení
(kotelnik) Zase za takovy "hnus" bych to neprohlasoval, ale v zasade jednoducha sifra (ze je to potreba hledat na mape bylo celkem jasne) byla neumerne zkomplikovana balastem ktery z toho delal ruletu. My jsme si vytahli necele dve hodiny...v porovnani s Jenicky a Krtky jsme jeste dopadli dobre.
27.4. 20.06
Scientific Approach
Toto byl nas rekordni zakys - 6 hodin. Sifra byla ukazkovy zabijak analytickych postupu na reseni sifer. Tolik balastu nas proste odrovnalo. Skoda ze jsme tolik casu travili na tak nepeknem miste, jako bylo parkoviste pred Tescem... jinak princip s poradim planet a historii sifer to byl pekny.
27.4. 20.14
Hlboko nad vecou
Cela sifra bola znacne nejednoznacna. Slo viacmenej o nahodu, ci si to clovek spravne porovna s mapo. My sme si z testu povedali, ze k tomu treba kruzidlo....a to vobec nebolo treba. Ked vsak jeden nas clen isiel po napovedu, prisli sme o mapu(tak sme obzerali taku istu v Tescu). Ked sa vratil, dalsia nejednoznacnost sa objavila v tom, ze v Zline jesto Centralni park(centralni galaxie), park svobody(cize vitazstva) a vedla komenskeho. Skoro presne na to sedela nejaka lipa (zeleny obor),len clovek nevadel, co ma hladat. Asi trojhodinovy zakvas hned na zaciatku nie je vobec prijemna vec.
27.4. 20.43
Albert Stallone
Ivo: Nápad šifry (tím myslím: Slunce, Merkur, Venuše, Země, Mars) výbrobný. Provedení hodně nekorektní - viz statisticky obrovské rozdíly mezi týmy. S mapou jsme pracovali od počátku - zhruba každou půl hodinu, ale prostě jsme až do půl dvanácté ani jednou nenarazili na nic, co by nás utvrdilo, že mapa je nutná. Takže jsme hlavně pracovali s kružítkem a fólií- tj. rotacemi. Jak zaznělo výše, balast byl neúměrný, šifra, u které vše sedí až po vyřešení, ale nelze to použít během řešení, není dotažená. Mimochodem můj negativní názor není způsoben zásekem - Chemická nás zastavila zcela a přitom tu šifru budu hodnotit vysoko. CELKOVĚ: nápad 8/10, provedení 3/10, obtížnost: neurčitelná (haluzoidní).
27.4. 20.44
Rychlá Rota
V šifře sice možná bylo více zavádějících věcí, ale byla dobrá. Naše mozkové závity to zvládly celkem rychle, páč jsme luštily pěkně v teple a ne venku, kde by nám spíše umrzly :-))) Příště takových stanovišť více ;-)
27.4. 20.59
scoutdoor.cz
Tak tohle nás katapultovalo hodně vysoko. Mapu jsme vytáhli okamžitě a po ujištění se, že některé souhvězdí ve skutečnosti neexistují a uvědomnění si co asi znamená OBIčejná galaxie už zbytek nebyl problém. Celkem cca 5 minut :-)
27.4. 21.26
Úder tupým předmětem
Musim rict, ze toto byla pro nas tym snad jedina sifra na pul hodiny. Souhvezdi pekne tematicky ladila, planety hraly :)
27.4. 22.03
Kakao nemáme...
Pěkně hnusná šifra.Tušily jsme,že to bude odpovídat něčemu na mapě,ale zaboha jsme nemohly přijít na to čemu. Také jsme vzhledem k přijímacímu testu používaly kružítko, ale to nám taky nic nedávalo. Po hodině a půl jsem přišly na to, že další stanoviště bude v Loukách. Akorát nás zarazilo,že splav v mapě zakreslený není.
27.4. 23.47
Správná pětka
Zbytečně jsem používali kružítko. Vyslali jsme osádku k nápovědě, a zbytek si hověl v Tescu či případně nakupoval :).
28.4. 08.19
Popocatepetl
Totální zákys. Když čtyři hodiny šíbujete s folií po mapě a nic nepasuje přestože víte, že ty divné názvy asi mají na něco navést... tak to musí být trochu zrada. Kromě dalších šumů typu kružítka asi nakonec nejvíc zmátlo, že to bylo vzhůru nohama :( Pak nám dalo docela práci prodrat se ze 130. místa do první desítky...
28.4. 09.41
Oringo Team
Nevím nevím co měli ti zákysníci za mapu, nám to sedlo jak hrnec na prdel :-) Ani jsem nestačil dojist hambáče v MCu
28.4. 14.31
Pikosauri
Tak tuto šifru jsme měli za 15 minut. Přiložit k mapě. Za chvíli přišel nápad s pořadím planet a už jsme fičeli směr louky.
28.4. 15.33
Radio Boguňovka
Zastávka u tesca víc než mozky zaměstnala peněženky,protože ji 3/4 týmu využili k nákupu pochutin a doplňovačů energie.... ps:koho by napadlo,že další stanoviště nebude "Výherní galaxie"..... :-D
28.4. 17.17
Pralinky zvlášť
Na prvni pohled bijici do oci rada (S-M-V-Z-M) Pokud vidim hvezdnou mapu, kde jsou souhvezdi a do toho rozhazene planety a slunce, pak to zrejme s hvezdami nema nic spolecneho. Navic hezke prirovnani , docvaklo az v cili ze TESCO, kde prave jsme predstavuje zemi. Vyherni galaxie .. chytak pro ty co jsou zblbli a chteji moc vyhravat. Pro analytiky: Je to uvodni sifra, takze by tam nemelo byt nic zakerneho a sloziteho. Rozhodne lepsi nez lahve, kde bylo spousta volnych promennych (tady vse davalo smysl - jsou tam nejake objekty, ktere asi budou necemu odpovidat)
28.4. 17.55
Albert Stallone
Ivo to Pralinky: ale my jsme právě hledali nějakou jednoduchou zřejmou šifru. Analýza přece neznamená, že šifra musí být těžká. Navíc úvaha, že na čtvrtém místě nebude nic těžkého, je imho trochu zavádějící. Viz jak těžká byla 4. šifra loni na Svíčkách. S tímhle operovat při luštění je sice možné, ale může to být též prudce zavádějící. Pokud vidím hvězdnou mapu a souhvězdí a dole rámeček, který jakoby do šifry nepatří, nicméně označuje volně řečeno "nejvzdálenější fotitelná místa ve vesmíru", pokud mám jasný hint na kružítko a pokud jediná (šifrově jednoduchá) aplikace kružítka, kterou nenasimuluješ pravítkem, je rotace, pak mi naopak nepřipadá "haluzení" po mapě jako nic zřejmého. Statisticky je navíc vidět, že rychlost řešení je zde naprosto haluzoidní. Klidně jsme to mohli mít po 15 minutách - to jsme poprvé, ještě bez nápovědy, hledali podobnosti s mapou... A celkem důkladně. Ano: může to být bráno jako krásný příklad šifry, kde nezkušené týmy se dobírají řešení často rychleji než týmy zkušené. A dalo by se to vzít jako docela vtipný autorský záměr. Nicméně kvůli tomu ještě nemusím podobný typ šifer milovat...:)
28.4. 22.38
Popocatepetl
Tak my jsme to řešili 5:20. Už jsme pomalu hledali hotel kam půjdeme spát :). Tušili jsme, že to bude velmi jednoduché a že to bude něco s mapou (to potvrdila i nápověda). Zkoušeli jsme i jiné věci, ale ty nás nikdy moc neodvedli od mapy. Prostě jsme to na mapě nenašli... Své mouchy to asi mělo, ale princip jsme pochopili a některé věci přehlídli. Všichni měli stejné zadání a bylo na každém týmu, jak se s tím vypořádá...
29.4. 09.14
Pneumatiky na krku černé vdovy
I pres "jasnou" preplacanost a nejasnost a "mnozstvi balastu" :) jsme sifru precetli, otevreli mapu, premerili a sli....Jak jednoduche....
29.4. 09.47
Pralinky zvlášť
Ondra To Ivo: Nemusi kazdemu sednout kazda sifra, od toho je v tymu vice lidi. Kruzitko je podle mne lehce nestastna volba (kdyby dali orgove do testu jine existujici souhvezdi bylo by to mozna lepsi). O Tom poli jako laik nic nevim takze jsem ho ignoroval. Jeste zajimavy udaj je dvojhvezda skunce. (dvojhvezdy jsou napadne)
29.4. 10.18
Čumáci
Hana: Tato šifra nám spolu se svačinou zabrala tak půl hodiny až hodinu. První štěstí bylo v tom, že na folii překreslujeme ale úplně všechno, takže to bylo první, co jsme udělali. Kružítko nás napadlo taky, ale z této testové otázky šly vzít podle mého názoru 2 informace: 1) kružítko nebo 2) toto nejsou souhvězdí, tj. s hvězdami to nemá co dělat (kdyby místo kružítka byla např. labuť, asi by se nad otázkou v testu nikdo nepozastavil a nic by si z ní tudíž nezapamatoval…). Podlouhlost odpovídala Zlínu, od toho jsem se od prvního pohledu nemohla oprostit stejně jako od toho, že názvy jsou hinty na něco konkrétního. Trvalo nám to déle jen proto, že jsme mysleli, že galaxie jsou náměstí, a tak jsme tu centrální pořád cpali na centrum Zlína. Osobně se domnívám, že výhodu zde měli lidé s převahou intuice proti vnímání, kteří naopak mají při většině ostatních šifer nevýhodu :-). Vzhledem k tomu, že takových lidí je cca třetina, v šifrující populaci max. čtvrtina, tak mi jedna taková šifra ve hře připadne fér ;-)
29.4. 12.23
Albert Stallone
Ještě pár zajímavostí: - vzdálenost Zeleného obra od Země (tj. Z-Z je přesně 26,00 cm - zjištěno asi v první pětiminutovce:( - vzhledem k tomu, jak se planety od Marsu k Merkuru zmenšují - a vzhledem k umístění nápisu Slunce, to vypadá, že se nejedná o dvojhvězdu, ale že Slunce je představováno tečkou tak malou, že je "dvojhvězdou" překryto (což opět nabízí rotační aplikace). Já vím, že tyhle náhody odfiltrovat u (graficky) složitějších šifer nejde - proto je imho dobré ořezávat principy šifer jen na nezbytně nutné množství informací - je tím omezována pravděpodobnost vzniku výrazných "náhod". S odstupem myslím, že jsem udělali jednu velkou chybu - mapové šifry mají na OSUDU tradici, takže jsme měli k mapě upnout přeci jen systematičtější pozornost...
29.4. 12.36
Lososi na sněhu
takovéto šifry je radost řešit, každý z týmu přišel na něco. Škoda, že U Náhonu je v mapě podobné centrum prevence jak na místě Marsu, zase zbytečné zdržení.
29.4. 23.16
Samí Kubíci
Lada: tady jsme strávili několik krásných hodin.. ale ta euforie, když jsme to zjistili! (a to jsme netušili, co nás čeká o pár hodin později..)
30.4. 20.45
Pivsoni
...je to slepá mapa to je jasné jak facka. Pro jistotu jsou vyslání Zlatý Bažantson a Radegastson pro nápovědu k CP, k místu nám Pivsonům tak věrně známé. Jarošovson Bernardson a Šteně mezi tím napasují mapu do všech míst na mapě. Po návratu Radegastsona, je vše naruby a šifra je O5 velmi jednoduše za 2,15hod vyřešena...
5.5. 11.11
Strážci vesmíru t.o.
Tom: paráda, asi 20 minut a bylo to. Řada planet jasná, jen jsme chvíli řešili tu hadici. Ale hlavně: dočetl jsem se tu, že Alberti to řešili 5 hodin, takže jsme jim tady pěkně utekli. Vzpomenu si na to hned na další šifrovačce a jak mě to nakopne!!! "Jo tenkrát ve Zlíně...!!! I když uvidím jen jejich záda. Ač bojujem co to jde, nepovažujeme se u naprosté většiny šifrovaček za adepty na vítězství a jsme rádi, když dokončíme. Stejně tak se i v této šifře daly najít zbytečné informace. Přesto mi přijde tvrzení JENÍČKŮ ("Pokud trávíte mnohahodinový zákys společně s Krtky a Albertem, kteří se obvykle pohybují v předních řadách, nemůže jít o dobrou šifru..) zjednodušené a tak trochu nefér vůči nám lůzrům z hloubi pole
6.5. 09.01
Nauka o Hrošících
Pavel: Zdravím. Jeníčci to opravdu berou příliš emotivně. Poměrně přesná mi přijde chrakterizace problémovosti této šifry od Krtků. Osobně mi přijde, že ideání by bylo, kdyby šifra byla kromě planet bez jakýchkoliv popisků a bez jakýchkoliv čar. Různé velikosti teček by dokázaly různé typy objektů dostatečně rozlišit. Je pochopitelné, že pokud to někdo (jako my) v mapě nenašel a nenašel, tak už ho začaly napadat různé věci (kružítko). Chápu, že někdo nalícoval a měl a že z toho měl radost a tak hlásá, jak to bylo snadné. Osobně to považuji za věc štěstí a náhody, kterou bylo možno výrazně eliminovat vyladěním zadání. Z mého pohledu - nejhůře vyladěná šifra na O5.
6.5. 12.43
al-FAI-da
Velice zajímavá šifra. Hned víme, že tady začínají problémy. Chvíli se snažíme, ale žádná idea. Jediné na čem jsme se shodli je, že Čínská zeď je Cihelna tvraem i pozicí. Nakonec vyplívá i Centro. 100% jisti však nejsme. V hadici většinou teče voda, takže jde o Dřevku, houpací kůň může být mateřská školka. Ale jisti si stále nejsme. Proto se dělíme a jedna polovina týmu jede pro nápovědu a druhá na předpokládané místo hřiště v loukách. První polovina byla úspěšnější a tak nápovědu odvolává a tým se opět spojuje. Bohužel ta druhá polovina ještě musí podstoupit kontrolu jízdních dokladů.

K přidávání názorů na šifry musíte být přihlášeni.

Harmonogram O5 studia Šoupátko Harmonogram O5 studia