Pořádájí:

Stránky o. s. M2M

  M2M
  CP Zlín
  Atmosféra

Stud. tým není přihlášen

Název: 
Heslo: 

Harmonogram:

15.2.2008
Spuštěn O5 web.
15.3.–15.4.2008
Předzápis Stud. týmů.
19.4.2008
Vyloučení neplatících.
22.4.2008
Rozvrh výuky a důležité Poslední informace.
25.4.–26.4.2008
Dvoudenní O5 studium.

Úkoly z jednotlivých předmětů

Zápis, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Promoce26.4. 19.19
The Beavers
Bobri sice maji ekologicke smysleni, ale na tech lahvich dojeli. Mozna to bude tim, ze v nich nebyl zadny alkohol :-(. Kazdopadne se tesime, az se dozvime, o co jde!!
26.4. 19.56
NP Team
Problem byl, ze u dvou lahvi se naproto nedalo urcit od ceho jsou :( Tohle chtelo trosku lepe podchytit. Jinak velmi pekny napad. Jen to trosku... vylepsit :)
26.4. 20.06
Bednajt
Výborný nápad jen..proč ekologie? Mnoho závádějících informací..
26.4. 20.33
Team 155
Skládka se nám vůbec nelíbila. V té zimě morálka prudce klesala a láhve se spokojeně houpaly na provázcích... A následný prudký sestup podél plotu zahrádkářské kolonie:)
26.4. 20.47
Tatarkový klub
Tak tady jsme to po čtyřech hodinách vzdali. Nápady jsme měli různé, včetně morseovky, která to prý nakonec byla, ale stále nevíme jak... Mohl by někdo napsat přesné řešení?
26.4. 21.16
Pink Ladies Team
Fuj na vás fuj.
26.4. 22.05
Nulové kongruence
Na to, jak je to jednoduché, je až s podivem, že to odolávalo (nejen) našemu vyřešení. Autorské řešení je asi takové: Pojmenujte nápoje, (pivo, fernet, víno, rum, tequila, ...) a v pořadí, jak tam byly, berte vždy tolikáté písmeno nápoje, kolik lahví za sebou viselo. Takže začátek pivo, fernet, fernet, fernet, šťáva, tequila, víno, víno, víno, ... dává prštn.... Kdyby to bylo naskládané někde na zídce a nebyly mezi tím ty stromy, tak by to třeba tolik nemátlo.
27.4. 09.21
JedNo
Ano, bylo tam skutečně příliš mnoho stupňů volnosti. S odstupem si říkám, že nejhorší byly asi ty stromy. Morseovka na to šla napasovat mnoha způsoby. Správné řešení je hezké, ale příliš utopené v hromadě okolního balastu :(
27.4. 10.47
Jeníčci
Ano, řešení zavalené tunami balastu, ještě více než u Tesca. Misof: "Šifra se nedělá těžkou tím, že dáme řešiteli milion rovnocenných možností". Bílá/hnědá/zelená, malá/velká, vysoko/nízko, alkohol/nealko, s víčkem/bez víčka, stromy oddělovače ano/ne. Správný autor nevytváří tyto rozdíly, pokud nemusí, tj. pokud nenesou informaci k řešení. Správný řešitel, vidí-li rozdíly, kterým se autor mohl vyhnout, hledá metodu řešení, která je využívá. Přinejmenším bylo zřejmé, že láhve mohly viset stejně vysoko, mohly mít stejnou barvu a víčka byla vrácena úmyslně. Přesto to nemělo vliv na řešení. Zkrátka takhle se dělají šifry, kvůli kterým se na příští ročník hry nejde.
27.4. 10.56
Eště nevim
Skvělá vizuální stránka šifry. Koho by napadlo, že se tak jednoduchá šifra dá zpestřit krátkými a dlouhými provazy, vratnými a nevratnými lahvemi, hnědým, zeleným a bílým sklem, atp. Nás napadlo správné řešení během minuty. Teda během té minuty, kdy jsme cestou domů uviděli kolem rybníka v Prštném světýlka...
27.4. 11.03
Pomocná škola
Tato šifra se nám věru nelíbila. Okolí skládky ani její dlouhé obcházení nebyly nikterak příjemné. Ale hlavně nepotěší hledat mezi stovkami možností, jaké atributy lahví si vybrat (výšky, víčka, pozice v bloku mezi stromy, počet opakování stejné, barva, objem, alkohol, ...) a jak je číst, to jediné správné, které není ani přinejmenším elegantnější než ostatní možnosti. Také nechápu, proč k některým lahvím patřila generická jména ("víno"), zatímco k jiným vlastní jména ("Cappy"). Ale postupně jsme se k tomu správnému čtení po několika hodinách propracovali, uff. Aspoň jsme cestou zažili nádherné svítání.
27.4. 11.51
Maxipes
Letošní konečná pro Maxipsa. Ikdyž nás zastihla v brzkých ranních hodinách, dali jsme do toho všechno...a výsledné řešení je frustrující. Naprostý souhlas s Jeníčky, tolik různých možností a nakonec taková banalita, jedna z mnoha. Nicméně asi bychom to i tak dali kdybychom hned na začátku téměř nevyloučili možnost použití jmen nápojů k řešení - jednak to nemělo nic společného s ekologií, jednak určení těch jmen bylo naprosto nejednoznačné (rum/tuzemák, Cappy/džus, Jupí/sirup atd., někde to nešlo poznat vůbec). Na konci přišly některé mnohem vtipnější způsoby řešení, např. házet na láhve kamínky a řídit se podle zvuků :o). Pozoruhodná věc se stala už ráno za světla kdy jedna lahev nevydržela mnohahodinový upřený pohled tolika očí a spadla.
27.4. 13.51
and all that jazz
Po šítí kde název jednoznačně napovídal na řešení jsme po zjištění názvu ekologie řešili různé možnosti typu které láhve jsou vratné a které ne, nevratné že se dělí na čiré a barevné a až pozdě jsme přišli na jednoduchost šifry. škoda těch spousty matoucích údajů typu různé výšky lahvíatd...
27.4. 14.59
Makedonska mozaika
Smeťák, bahno, smrad, zima a flašky :) Morálka odešla asi ještě dřív než Dejv na autobus do Ostravy. Třetí šifra za sebou která nás nebaví a motivace žádná, milión různých možností a dole v Prštném přívětivá benzinka a v ní teplé kafe, máme jasno :)
27.4. 15.38
Triky a povery
Ano, zpusobu reseni spousta a voditko rozumne skoro zadne, naopak jeste nazev "ekologicka" vytvarel neuveritelnou mlhu. Zlomil to az nas jeden clen po skoro 2 hodinach, kdy na to aplikoval jeden postup za druhy, jak jej napadaly. Neuveritelne pracna sifra, o jejiz reseni dost rozhodovala nahoda.
27.4. 16.57
Tatarkový klub
Tak my jsme jakýkoli princip založený na přesném pojmenování nápojů zavrhli hned ze začátku, protože to bylo příliš nejednoznačné a při nevhodném otočení lahve někdy ani nebylo poznat, ad čeho přesně je... Balastu okolo bylo opravdu příliš mnoho. Stačilo by pověsit všechny lahve stejně vysoko a všechny nechat otevřené a bylo by to jasnější. I ten název mátl, taky jsme chvíli operovali s vratností/nevratností a snažili se něco najít v pexesu ze startu.
27.4. 17.40
Obelisk
Hej fakt, kdyby aspoň visely stejně vysoko, když už musely být jiné barvy atd. Navíc už byla taková zima a krize. Morseovka odzadu vypadala slibně, ale jenom první dvě písmena. Udělat šifru s flaškama je dobrý nápad, ale jak tohle mohlo projít testery, to nechápu.
27.4. 18.40
Ústřední topení
(Martin) Plno zpusobu, jak resit. Zaciname morseovkou, ale rychle prechazime k delfske metode. Z pismen RY tipujeme rybnik, roubujeme nazvy na tajenku. Nejdele nam trvalo vymyslet sirup pro s.
27.4. 18.47
6.smysl
Málem konec. Nápadů bylo hromada, všechny (špunty, barva, objem, ne/alko, kvašené/pálené, délky špagátů, rozestupy, cojávímcoještě) postupně zavrženy. Flašky svítí - je to koncipováno na noc - nelze čekat, že to bude spočívat v přesném určení něčeho v noci tak blbě zjistitelného. Kdyby tam nebyl tak vysoký plot, šlo by to vyfotit a číst... Nakonec to dal Radek poté, co ostatní zalehli a vytuhli.
27.4. 19.40
Tatarkový klub
Obelisk: No pokud měli testeři ty lahve vyskládané před sebou na stole, tak bych chápala, jak to mohlo projít... Pokud test probíhal na místě a za tmy, tak taky nechápu. (Inka)
27.4. 20.23
Hlboko nad vecou
nejednoznacnost nazvov a povodu niektorych flias(nedalo sa to dovidiet a nemozete cakat, ze budeme experti na alkohol) sposobila, ze sme takuto myslienku hned na zaciatku zamietli, ale po viacerych hodinach sme sa k nej vratili a sifru uspesne zdolali. Bolo tam mokro a zima a polkruh v poli:-D
27.4. 20.52
Rychlá Rota
Šifra byla divná. Měla mnoho variant, jak ji luštit...Název Ekologie taky celkem mátl...Ještě že jsme si daly u minulé šifry Mentos. Nápad se dostavil sice se zpožděním, ale jo :-) Huráá směr Prštné.
27.4. 20.59
Albert Stallone
Ivo: subjektivně se mi šifra líbila, ale objektivně musím souhlasit s tím že: 1) šifra se neměla jmenovat Ekologie. 2) Žádná láhev neměla mít špunt. I potom by zůstalo pár redundantních informací, ale nesvádělo by to tolik. Zpočátku jsme asi jako všichni hledali binární informaci (morse, dvojková soustava v barvách a vratnosti - i všeličems dalším). pak přišel spásný nápad: proč je 5x za sebou CAPPY. To vypadá vlastně jen jako do terénu převedená steganografie s použitím čísla, tj. hodně běžná šifra. A měli jsme to... Alespoň jsme se začali díky relativně rychlému řešení (pod 60 minut) dostávat zase do přední části pelotonu...
27.4. 21.25
scoutdoor.cz
Pro nás konečná :-( Musím se bohužel přidat k všeobecné kritice této šifry. Možností jak ji luštit bylo nesčetně a teď po zjištění, jaký měl být správný postup jsem přinejmenším na rozpacích. Naprosto nechápu proč se šifra jmenovala Ekologie, ale ještě víc mě zaráží to, co psal již tým "Pomocná škola". Totiž, že u některých lahví byla použita jména generická a u jiných vlastní. To je dle mého názoru zcela v rozporu zásad dobré šifry. Nehledě nato, že pojmenovat některé lahve bylo téměř nemožné. Díky nejednoznačnosti pojmenování jsme tuto variantu zavrhli hned na začátku, takže 5 krásně promrzlých hodin jsme se věnovali kombinování barev a objemů. No co, jak to vypadá, letos holt do cíle zase nedorazíme :-)
27.4. 22.22
Kakao nemáme...
Největší humus.Zima,zima,zima.Dvouapůl hodinové cvakání zubama. Zkoušely jsme snad všechno-od třídění flašek na vratné/nevratné,čiré/barevné,atd. až po zápis not na notové osnově.:-( Ale pořád nic. Být tam o pár minut déle,asi by nás ráno našly umrzlé.Brrrr.
27.4. 23.01
Brambory
Přicházíme k vyprodanému stanovišti, kde se nachází snad všechny týmy, které byly před námi. Po probití se k plotu nechápeme co tady všichni luští - vždyť je to jednoznačná morseovka. Jedna dvojice překresluje láhve a druhá přemýšlí jak napasovat abecedu pana Morseho na ty lahvinky. Jitka úročí své zkušenosti zpoza baru a fascinuje nás svými znalostmi:"Tequila Sierra Silver 0,75l 38%alk". Zjištujeme že to s tou morseovkou tak jednoznačné nebude, zkoušíme snad všechny výše popsané postupy. Po hodině nás dokonce napadá i správné řešení, ale to ihned zamítáme, z důvodů nejednoznačnosti typu láhve pivo-Braník, Cappy-juice-džus... Svačíme, pečeme buchty... Po dvou hodinách marnosti si všímáme podobnosti s vlaštovkami na vedení a odcházíme směrem rozvodna na Mladcové. Chápeme,že vytvoření této šifry bylo pro Tutory velice zábavné,ale příště již něco podobného jednoznačně NE!!
27.4. 23.51
Správná pětka
Procházka kolem nasvícené skládky. Naštěstí Peťa zaúřadovala a mohli jsme se s pomocí místní domorodkyně ;) vydat zkratkou kolem plotu k nejlepší části hry...
28.4. 00.52
Radio Boguňovka
Hromada zbytečných atributů, které k ničemu nevedly. Názvy jednotlivých drinků jsme zavrhli jako jednu z prvních možností, už třeba proto, že ne každý může být alkoholového názvosloví znalý, nebylo jednoznačné pojmenovaní (sirup=šťáva=hello=limonáda a kdoví co ještě). Námi zkoušené další varianty logicky k úspěšnému vyluštění nevedly a tak jsme se asi po dvou a půl hodinách drkotání zubama v mokrém poli rozhodli odejít přes Prštné na závěrečnou kávičku na Agip s tím, že zkusíme další šifru najít na haluz. To sice nakonec vyšlo, hra jako taková ale pro nás skončila na skládce.
28.4. 08.17
Čumáci
Vše již bylo řečeno. Obdobná šifra, vlastně stejná, byla na loňském Dnem, kde ale místo názvů alkoholu byly obrázky. Bylo tedy jasné, že obrázky se mají pojmenovat a pak to bylo hned. Tady nebylo jasné nic a ekologie nás zcela odrazovala zaměřit se na názvy. Taky nás odrazovalo, že ne vše šlo přečíst, pojmenování byla sporná (vodka nebo absolut, sirup nebo jupí, cappy nebo juice), abstinent tápe, dioprtické brýle a kužel světla nedostačují a podobně. Po přesunu na příjezdovou cestu ke skládce, kde bylo aspoň sucho, a další hodině luštění, nás poctil svou návštěvou org a díval se, co jsme si z flašek opsali. Když jsme pochopili, že zjevně kontroluje názvy alkoholů, měli jsme to do 5 minut. Nabádli jsem ho pak, ať jde do pole rozhlásit, že ekologie je nanic, jestli to udělal nevím...
28.4. 09.50
Oringo Team
Vše už bylo řečeno víše. Také jsme se chytli ekologie - vratné nevratné, čiré barevné sklo, morseovka. Naštěstí se nám tu nechtělo sedět víc jak hodinu.
28.4. 12.57
Nepropadejte panice
jakub - tahle šifra byla absurdní, a kdybych si nebral servítky, tak až abstraktní. vztah k názvu šifry veškerý žádný. řešení jednoduché, ale utopené v balastu. celkově ve stylu - hádej na co jsem myslel, když mě tohle napadlo. různé délky provázku vedli k morseovce, ekologie k vratným a nevratným flaškám...atd. všechno už bylo řečeno v ostatních příspěvcích. naštěstí naše vlastní řešení vedlo jen kousek od rybníka. ale i tak - když sem viděl ty stovky lidí nalepených na plotě a orgy na kopečku za plotem...měli štěstí že tam ten plot byl. kam se ztratila logika?
28.4. 14.20
Tatarkový klub
Ad Čumáci: Tak jestli jsem do teď byla trochu rozmrzelá z podle mě nepovedené šifry, tak teď jsem naštvaná. Jestli tam orgové byli, viděli, že se to evidentně moc nepovedlo a jediné co udělali bylo, že JEDNOMU týmu napověděli, ač možná ne zcela záměrně... To nebyl zrovna fér přístup.
28.4. 14.21
Tatarkový klub
PS: Za posledním příspěvkem měl být podpis - Inka. Jde o můj názor, nikoli postoj celého týmu.
28.4. 14.24
Palach forever
Kuba: Ekologie v zadání a nejednozančnost v určení názvů pro nás tvořila konečnou...Kdyby alespoň šifra nebyla odděléná plotem...takhle s otočenými lahvemi, ve tmě a s nedostatečnou baterkou bez šance.
28.4. 14.58
Pikosauri
Tak toto byla naše konečná.Ekologie, co s tím máme dělat? To přece musíme dát, když tu ekologii studuji. :-) Napadala nás morzeovka.Určování nápojů jsme vyloučili s tím, že bez pořádného světla to ani určit nejde.I ty stromy mezi lahvemi mátly.Proč je jich dole 6 a pak 5.No řešení jinak složité není.
28.4. 16.27
Palach forever
tak tady jsme to zabodli nadobro..s texty na lahvích sme neaprosto nepočítali..kosa jak z nosa..zkoušeli jsme přiřazovat hodnoty pro určiré barvy skel, jelikož jen ty nám přišli z ekologického hlediska nějak významné..nesedělo to, auto bylo daleko, nálada již odumřela , tak jsme se vydali domů
29.4. 09.06
Čumáci
To TK: inu pro nás štěstí v neštěstí, tak jak v mnoha dalších případech při této i jiných hrách. Na obranu orgů musím říct, že že toto byl zřejmě nějaký solo ogr, navíc tu nápovědu jsme si spíš vymysleli než že by nám ji řekl. Ta banda orgů, co tam stála asi hodinu předtím, ale toto zoufalství viděla a nápověda nic. Podle mě se dala poslat sms podle dojití na stanoviště 6. Je ale fakt, že čtení etiket napovídala poslední infomace, že šifra je vždy tištěná i když ne nutně na papíře...
29.4. 11.31
Vševědovy senilní děti
Musíme, uznat, že to byla hezká a snadná šifra, vzhledem k tomu, že neovládáme bez taháku morseovku a její varianty, napadlo nás řešení poměrně rychle. Poté co jsme vykysli u Tesca na dlouhé hodiny, nám tahle šifra zvedla sebevědomí.
29.4. 12.48
Lososi na sněhu
Nápoje jsme pojmenovali přesně, pět cappy za sebou nám vrtalo hlavou, ale stejně odolávala 4 a půl hodiny, takže nás zima a chvílemi beznaděj pěkně vyčerpala. Nechápu, že i zkušenějším týmům dělala takové problémy.
30.4. 19.52
Útok tvrdým chlebem
Naše konečná :( A pro mě jednoznačně "brrr a škaredá šifra" - zima a spousta nápadů, ale žádný ten správný. Zkoušeli jsme všechno možné - barvy, velikosti, i písničku jsme si zanotovali :D Původně byla snaha zjistit, od čeho láhve jsou, i když z jiného důvodu, ale bez super světla se vše nedalo. Škoda, že taková šifra nepřišla později. Vracet se domů kolem 3. ráno není žádný med. Při návratu do "civilizace" jsme narazili na další šifru - lodičky na rybníku vypadaly skvěle, a my šli domů.
30.4. 21.01
Pivsoni
... cesta na tuhle šifru je v rytmu Gorillaz. Tum tu tu tum tum. Loutkové pohyby našich stínů s pozadím krvavého měsíce vycházejícím nad skládkou je opravdu hororové. Dorážíme k šifře. Dát našemu týmu lahve od alkoholu za plot je jako lít olej do ohně. Naštěstí byly prázdné. Je to jednoduché, jenom na to přijít. Pera se ujímá Bernardson, Jarošovson usíná. Po 2,45hod konečně vyluštěno. Štěně a Zlatý Bažantson nás spasili. Můžeme jít dál. Tum tu tu tum tum ...
5.5. 10.53
Strážci vesmíru t.o.
Tom: taková zadrbanáááááááááááááááááá šifra. ááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá...jak dlouho jsme tam byli...láhve do rovnováhy uvedli, špunty rozdělili, objemy rozdělili, barvy rozdělili až se mi chce brečet.......
6.5. 13.11
al-FAI-da
Ekologie nám dlouho nedala spát. Tak jednoduché řešení, ale bohužel už ne tak nejasné. Dělíme sklenice podle délky provázku, podle barvy sklenic, podle tmavého a čirého skla do kontejneru, podle vratných a nevratných, alko, nealko, malý fernet, velký fernet, červené víno, bílé víno. Zkoušíme aplikovat nejrůznější mofifikace morseovky, not a dalších kódů. Zkoušíme zda nejde aplikovat nějakou matematickou řadu čísel apod. Nakonec jeden člen týmu zariskuje a na základě jen osobní intuice a zkušeností z minulých let velí celému týmu jít k Prštenským rybníkům. Následuje prudký mazlavý sestup kolem zahrádkářské kolonie. Vedoucí člen výpravy za 8 šifrou nakonec padá k zemi a užívá si rochnění v blátě a úžasnou jízdu z kopce po zádech :D

K přidávání názorů na šifry musíte být přihlášeni.

Harmonogram O5 studia Šoupátko Harmonogram O5 studia